OrangeHat Coffee

6 ieteikumi lieliskam kafijas baudījumam

Ieteikumi kafijas pagatavošanai

1. Izvēlies tikai svaigi grauzdētu kafiju

Jo mazāks laiks no grauzdēšanas brīža, jo labāk? Tikko grauzdētās kafijas pupiņās pastiprināti izdalās ogļskābā gāze, tāpēc vislabākā gatavības pakāpe kafijas pupiņu lietošanai ir 1-1,5 nedēļas pēc grauzdēšanas līdz 3-4 mēnešiem. Pēc šī laika kafijas garšas īpašības pamazām sāk samazināties, taču tas nenozīmē, ka kafijas ir nederīga lietošanai. Svarīgi, pārliecināties, uz iepakojuma, lai būtu norādīts grauzdēšanas datums.

2. Vienmēr pērc tikai kafijas pupiņas

Kafijas aromāti un garšas komponenti ir ieslēgti kafijas pupiņā, ēterisko eļļu veidā. Pēc kafijas pupiņas samalšanas ēteriskās eļļas atbrīvojas un sāk aktīvi kontaktēt ar skābekli (oksidējas). Garša un aromāts izgaist. Tiek uzskatīts, ka samalta kafija “dzīvo” ne vairāk kā vienu stundu.

kafijas iepakojums
Kafijas iepakojums

3. Pareizi uzglabā

Rekomendējam, kafiju pirkt biežāk un mazākos iepakojumos. Tādu kafijas daudzumu, kurš tiks patērēts divu līdz trīs nedēļu laikā. Galvenie kafijas ienaidnieki – gaiss, gaisma, siltums un mitrums! Kafiju jāglabā oriģinālajā iepakojumā, kuram ir speciāls ventilis, kurš no pakas iekšpuses ļauj izkļūt ogļskābai gāzei, bet no ārpuses neļauj gaisam piekļūt, kā arī vēlams lai iepakojumam būtu speciāls blīvs aiztaisāmais. Skatīt foto.

4. Malums

Kafijas pupiņas ir pareizi jāsamaļ! Tas jādara pirms kafijas lietošanas! Kafijas pupiņas, vēlams, malt dzirnakmens vai konusa tipa kafijas dzirnavās! Šāda tipa kafijas dzirnavās var regulēt malumu. No smalka maluma turku kafijas pagatavošanai līdz rupjākam malumam franču presei vai Chemex.

“Straumes” jeb asmeņu tipa dzirnavas nav ieteicamas! Kafijas malumu ar šādām dzirnavām nav iespējams iegūt vienmērīgu, tas būtiski ietekmēs kafijas dzēriena kvalitāti. Pastāv arī iespēja pārkarsēt kafijas malumu, kas veicina ēterisko eļļu pastiprinātu iztvaikošanu, kā arī dot sadegušas kafijas piegaršu. Ja izmatojat asmeņu tipa dzirnavas, svarīgi, malšanas procesu vairākas reizes pārtraukt, “atdzesējot” malumu.

5. Ūdens kvalitāte

Ūdens kvalitātei ir ļoti liela nozīme kafijas pagatavošanā. Kafijas sastāvā ir 98% ūdens, tāpēc, lai pagatavotu kafiju nepieciešams dzeramais ūdens ar zemu mineralizācijas līmeni ne vairāk kā 120-130 mg uz 1 l. Šo informāciju var atrast uz dzeramā ūdens iepakojuma. Diemžēl, reti kurš, Latvijas ūdens ražotājs to norāda. Jo mazāk vielu izšķīdinātas ūdenī, jo vairāk vielu ūdens varēs izvilkt no kafijas biezumiem. Pie augsta ūdens mineralizācijas kafija sanāks pliekana.

6. Kafija ir pareizi jāpagatavo

Var ievērot visus līdz šim minētos priekšnoteikumus, taču visu var sabojāt nepareizās proporcijās sajaucot kafiju ar ūdeni. Klasiskā attiecība 60 g kafijas uz 1. litru ūdens. Vai  15 g uz 250 ml krūzi. Tas nenozīmē, ka nevajag eksperimentēt, taču sākumā svarīgi iemācīties gatavot kafiju pēc ieteiktām receptēm un instrukcijām.

Kafijas pagatavošanas temperatūrai jābūt 92-94 C° grādu robežās (atbilstoši pagatavošanas veidam). Pie zemākas temperatūras ūdens nevarēs pilnībā “izvilkt” ēteriskās eļļas no kafijas biezumiem, savukārt augstāka temperatūra veicinās šo ēterisko eļļu izgaišanu.

Katram kafijas  pagatavošanas veidam ir savas instrukcijas vai metodes, atkarībā no kafijas mīļa gaumes. Tuvāk par dažiem, Latvijā populāriem, pagatavošanas veidiem var iepazīties zemāk uzspiežot uz ikonas vai nosaukuma:

Pareizai kafijas pagatavošanai ir nepieciešami (iesācēja komplekts)

Sākumam, nedārgas, dzirnakmens tipa, kafijas dzirnaviņas var iegādāties K-Senukai veiklā šeit: https://www.ksenukai.lv/c/sadzives-tehnika/kafijas-aparati-kafija-piederumi/kafijas-dzirnavinas/dsj

* cena uz doto brīdi var atšķirties

Iepazīsties ar mūsu mazo kafijas komplektu!

Piecas dažādas kafijas garšas 5 X 100 g. (6-10 kafijas krūzēm).

“Jo vairāk par kafiju zināsim, jo garšīgāku baudīsim!”

– orangehatcoffee.eu

Lai labi smaržo un garšo!

Exit mobile version